Maralový kořen, Leuzea carthamoides (Willd.) DC

maralovy koen 20130212 1782022823Původní obyvatelé pozorovali, že jelen maralu ze sněhu vyhrabává kořeny rostliny, která mu umožňuje přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťuje též jeho dobrou reprodukci. Lidé se poučili a traduje se, že kořen z maralu pomáhá od 14 chorob a omlazuje.

Pochází z jižní Sibiře, z alpinských luk 2000 m nad mořem. U nás se pěstuje snadno a dobře snáší naše klimatické podmínky. Vadí mu snad jen horká a suchá léta, kdy ztrácí dočasně listy.

V roce, když rostliny zakvetly může se sklízet kořen. Při mytí se nesmí odřít kořenová kůra. Rychle se vysuší (max. do 50 °C). Nejosvědčenější lidový recept: 50 g vysušeného kořene do 1 l vodky. Za 10 dní se slije a 2 – 3 krát denně po 30kapkách na lačno používá.

Zlepšuje adaptaci na stres a slabosti různého původu. Púsobí mírně anabolicky na nárůst svalové hmoty. Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pomáhá vyplavovat toxiny z těla, včetně alkoholu. Zmírňuje některé zvlášť reaktivní deprese a uvolněním endorfinů zvyšuje optimismus. Působí i jako afodisiakum proti impotenci vyvolané psychicky. Kdo ztratil chuť k jídlu, ten potom sní i hřebíky. Dobře se uplatňuje při vytrvalostních a zátěžových sportech. Čaj z listů, oslazený a okyselený kvůli lepší chuti, ten vás „nakopne“ a noční jízdy jsou bez problému. To říkají řidiči kamionů.

Pokud se zkrmovaly sušené a granulované listy zvířatům, přinášelo to zlepšení užitkovosti, 2 % granulí do krmné dávky u krav zvýšilo tučnost mléka o 1 % a upravil se počet nežádoucích buněčných elementů do prvé třídy kvality.

Při zkrmování u zvířat na výkrm, sušený list, granule u králíků, drůbežích broilerů, prasat a ovcí bylo zjištěno, že při dodání 5 % úsušků leuzeji přinášelo úsporu krmiva, tedy jeho vyšší využití o 10 – 16 % a zlepšíl se zdravotní a reprodukční stav sledovaných zvířat.

Rostliny naleznete v našem e-shopu