Echinacea purpuracea - Třapatka nachová

echinacea purpuracea 20130220 2091046257Má velký význam jako okrasná rostlina, velmi nenáročná trvalka, ale především je snad nejznámější léčivou rostlinou. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a posiluje náš imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující v době epidemií podzimních nemocí.
Název má původ v řeckém slově echinos – ježek, pro šiškovitý tvar květu s bodlinami. Je zařazena v čeledi hvězdnicovitých a její světle­fialový květ šiškovitého tvaru byl využíván v indiánské medicině již před objevením Ameriky. Z rostliny jsou získávány silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny palmitová a linolová, fenolické látky (kys. kávová, echinaakosid), polysacharidy. V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv. Polysacharidová frakce extraktu zvyšuje nespecifickou imunitu a má výrazné protivirové a bakterio­statické účinky. Jako horkou novinku lze uvést nedávné získání protinádorové substance – pentadecadienu.

Praktické využití

Kromě čerstvé šťávy, která je jistě nejcennější, ale při styku s kyslíkem dochází k nežádoucím enzymatickým změnám, lze zužitkovat rostlinu vylouhováním v 60% lihu. Zde se na 0,5 l lihu použijte 14 dkg zelených čerstvých listů nebo ještě lépe květů, každý den se protřepte a po sedmi dnech je velmi cenný  výluh hotov. Ze sušené nati bude obsah účinných látek nižší. Preventivně v období viróz se podává jedna minilžička denně, při nástupu choroby zvýšíme na pětinásobek. Přípravek max. po třech týdnech musíme na měsíc vysadit, při dlouhodobém a nepřerušovaném podávání by mohl působit negativně na játra. Kvete většinou až druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Na dobře vyhnojeném, osluněném a propustném záhonu doroste výšky 180 cm a každým rokem produkuje velké množství odnoží.
Látky obsažené v kořenu se výrazně liší od těch, které se nacházejí v bylinné části rostliny. Kořeny mají vysoké koncentrace esenciálních olejů, zatímco nadzemní části rostliny mají tendenci obsahovat více polysacharidů, léčivých látek aktivující imunitní systém. Výzkum naznačuje, že nadzemní část rostliny je nejúčinnější. V Německu jsou schváleny léky z nadzemní části třapatky nachové pro léčbu nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran.

 

Rostliny naleznete v našem e-shopu