Gaultheria procumbens, Libavka polehlá

Tato rostlina je nejenom okrasná, ale také velmi léčivá a málokdo také ví, že aromatický olej získávaný z červených plodů, je používán při výrobě žvýkaček a zubních past. Z mnoha léčivých schopností libavky lze jmenovat protizánětlivé a močopudné účinky, usnadňuje vykašlávání, má dezinfekční účinky. Léčí revmatismus, artritidu, ischias - zánět sedacího nervu, svalovovou bolest, výron, neuralgii a nachlazení a rýmu. Pacientům citlivým na aspirin se nedoporučuje používání libavky, jelikož obsahuje příbuzné látky obsažené v tomto léčivu.
Z listů lze připravovat tzv. "horský čaj". Aromatické červené plody je možné konzumovat v čerstvém stavu, vařené, připravit z nich koláč, džem, želé nebo sirup.
Gaultherie je používána již po staletí a je pojmenována po Jean Francois Gaulthierovi (1708-56), lékaři a botanikovi pracujícímu v Kanadě.
Libavka má původ ve východní části Severní Ameriky a patří do čeledi Ericaceae, tedy vřesovcovité a je stálezelená. Vysazujeme ji do polostínu a vlhčí, propustné a výživné kyselejší zeminy(pH 4,5- 6). Pro dosažení kyselé půdní reakce je vhodné přidat neupravenou rašelinu. Mrazuvzdornost do -34°C (zóna 4).