Bakopa drobnolistá, BRAHMI, Bacopa monnieri ( L. )

bacopa monnieri 20130208 1197664325Léčivé vlastnosti

Brahmi je léčivá, půdokryvná rostlina, která je po staletí využívána v ajurvédské medicíně. Samostatně nebo v čajových směsích je doporučována pro své velmi příznivé účinky na lidský organismus na který působí očisťujícím účinkem. V tradiční čínské medicíně je používána jako Yang-tonikum při impotenci a revmatismu. Bacopa je vynikajícím přírodním zdrojem pro zvýšení duševní výkonnosti a posílení schopnosti mozku. Používá se také k léčbě astmatu, chrapotu, duševní choroby, epilepsie. Je to silné nervové a tonikum proti úzkosti. Má se za to, že je vynikající pro srdce.

Tato bylina se používá k získání lepšího procesu učení, obnovuje paměť, zlepšuje výkon řeči a představivosti, zmírňuje nervové a duševní napětí, používá se v případech nepříčetnosti, epilepsie, hysterie, aesthenie a nervových poruch. Užívání Brahmi vám pomůže navodit lepší pocit pohody v období neklidu, úzkosti, nespavosti, únavě. Tato bylina vyvolává pocit klidu a míru, stimuluje nervovou činnost. Používá se také jako krev čistící prostředek a je považována za užitečnou pro všechny záněty, chronické kožní onemocnění, vysoké horečky, ztrátu vlasů, a kontrolu krevního tlaku.

Použití

Jako běžná, tradiční dávka je doporučováno 5-15 gramu (v sušeném stavu) Brahmi denně,ve formě čajového odvaru. V současné době je také nabízena prodejnami se sušenými léčivými bylinami. Jako u jiných léčivých rostlin je vždy vhodné poradit se o užívání s lékařem. V syrovém stavu se dá také použít v přiměřeném množství jako koření do pokrmů. Má hořkou chuť.

Popis a pěstování

Bacopa roste v bažinatých místech a je pěstována v jižní Indii. Bacopu monnieri můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu s možností letnění. Prospívá v polostínu, na slunci ve vlhké půdě (bažinná rostlina). Prospěšné je přihnojování organickými hnojivy (např. granulovaný hnůj zapravený do půdy). Jelikož má kobercový růst, je možné pěstovat ji v závěsném květináči, kdy roste převisle. Má světle modré květy.

Rostliny naleznete v našem e-shopu