Kalísie voňavá, Callisia fragrans (Lindl.), Woodson

kalisie voava 20130213 1716352711Už v bývalém Sovětském svazu, ale hlavně v současném lidovém léčitelství v Rusku nyní prudce roste zájem o pokojovou rostlinu Callisia fragrans z čeledi Commelinaceae. Tato rostlina se pěstuje jako pokojová, okrasná, více než 100 let. Jako významná léčivá rostlina je známa 20-25 let. V Rusku má řadu lidových názvů: Zlatý vlas, Domácí ženšen, Dálně východní vlas, Venušin vlas, Živý vlas, kukuřička... Lidoví léčitelé, Korzunova, Bělov, Polevaja, Semenova a jiní učinili tuto rostlinu velmi populární. Především lidový léčitel, homeopat, V.N. Ogarkov prověřil a soustředil zkušenosti dvaceti let trpělivé práce praktického léčení a zkušenosti lidového použití unikátní rostliny „ Zlatý vlas“ , jak jí lidé říkají v Rusku. V této publikaci, která je jen stručnou informací o použití rostliny Callisia fragrans najdete nová zajímavá poznání. Všechny texty receptů jsou překlady ruských lidových zkušeností. Najdete zde možná návod, novou, účinnou možnost k léčení vašich onemocnění a určitě dobrou prevenci pro udržení zdraví a dobré kondice. U nás je Kalisie téměř neznámá, i když je to pěkná pokojová rostlina. To je také důvod k seznámení. Účinnými látkami této rostliny se začali vědci USA a Kanady zabývat teprve od poloviny min. století. Když se rozhodnete rostlinné části používat, držte se doporučených rad a vyzkoušených receptů. Moudrý Paracelsus řekl před staletími: "Vše, co člověk požije může být lék i jed, rozhodující je dávka."

Kalisie je robustní vytrvalá rostlina se dvěma typy výhonů. Jsou to výhony vertikální, s masitými listy, dvouřadě střídavě na výhonu, který dorůstá 50 – 100 cm výšky a připomínají kukuřici. Listy jsou tmavozelené 20-30 cm dlouhé a 5-6 cm široké. U dospělých rostlin vyrůstají z hlavního výhonu horizontální lianovité, nafialovělé oddenky, (stolony) složené z kolének, ukončené rosetou listů. Odřezáním a zakořeněním koncové rozetky ve vodě se rostlina může snadno rozmnožovat. Při dobré péči starší rostliny vykvétají, v dlouhých vijanech bílými kvítky. Zajímavé je, že hodinu i dvě před deštěm, bílé kvítky začnou slabě příjemně vonět po hyacintech.

Původní vlastí Kalisie je Mexiko a tropická Amerika. V tropech roste ve stínu vysokých dřevin. Miluje vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. Na prudkém slunci se často listy pálí.

Kalisie má významné léčebné vlastnosti. Rostlina se využívá pro léčení, když vyroste na oddencích nejméně 9 kolének a tyto se zbarví do hnědofialova. Učinnými látkami jsou hlavně flavonoidy kvercetin a kempferol. Dále jsou to fytosteroly, kyselina g-linolenová, vit. skupiny B-, vit. C, PP, minerální látky, Ca, železo, chrom, bor, měď a selen.

Kalisie, to je rostlinný biogenní stimulátor. V roce 1898 významný ruský oftalmolog prof. S.S.Golovin, napsal stať „O slepotě v Rusku“. Na každých 10 000 lidí připadalo 30-40 slepců. Oční onemocnění, trachom a glaucom každý rok posílaly tisíce lidí do věčné tmy. Několik desetiletí hledali vědci záchranu a obnovu zraku operativně, transplantací. Tyto však stále byly neúspěšné a vzniklo přesvědčení, že není východiska. Problémem se též zabýval i výborný oftalmolog V.P.Filatov, kterému jednou konečně svitla naděje. V té době francouzský chirurg Mažito, byl připraven operovat oční rohovku, ale pro velké množství práce, musel operaci odložit a připravené oko (z embryona) pro transplantaci rohovky bylo odloženo do chladničky a operace se uskutečnila za několik dní. Stal se tehdy „ zázrak století“, tak to lékaři nazvali. Rohovka neztratila svoji průzračnost a pacient získal opět zrak. Mažito překročil dosavadní lidské možnosti. Tísíce nezdařených operací a nyní výsledek. Co připadalo Mažitovi a jeho kolegům jako neuvěřitelný, náhodný a zázračný jev, to dokázal přesvědčivě vysvětlit pronikavým úsudkem V.P.Filatov. Došel k závěru, že buňky oddělené tkáně v průběhu boje za život, v podmínkách nízkých teplot se dostanou do kritického stavu a začnou se tvořit záchranné láty, které nazval – poslední rezervy uhasínajícího života. Jsou to nové látky- biogenní stimulátory. Snaha o jejich analyzu neuspěla. Je to celý komplex látek, který se až dosud nepodařilo analyzovat a definovat. Biogenní stimulátory se také získávají z celé řady léčivých rostlin. Do této skupiny rostlin se nyní řadí také Kalisie, lidově nazvaná „Zlatý vlas“ Člověk si vždy na velikou léčivou sílu přírody vzpomene pozdě, tehdy, když už je nemocen a stár. Přitom si může svoje mladistvé síly včasnou péčí zachovat.

„Zlatý vlas“ má vysoký ozdravující vliv a bylo by ho možno nazvat Elixírem Zdraví. Dle mého názoru, píše homeopat V.Ogarkov, je to nejlepší rostlina na léčení chronické pakreatitidy. Výborně stimuluje imunitní systém, povzbudivě působí na ochranné buňky-zabijáky a velmi pomáhá organismu proti škodlivým mikroorganismům. Učinkuje jako biogenní stimulátor, ale i efektivně léčí mnohá onemocnění. Užívá se při cukrovce, leukemii, rakovinných onemocněních, osteochondroze, chronické pankreatitidě, ženských nemocích, nemocích sleziny, žlučových cest, žaludku, tenkého sřeva, normalizuje kyselost trávicího systému, odchod stolice, snižuje sekreci a zmenšuje otok sliznice průdušek u astmatiků. Zlepšuje stav nemocných a často přispěje k úplnému vyléčení z průduškového astmatu. Štáva z rostliny dobře hojí rány, uklidní bolestivost při spáleninách a hojí je, ale dobře hojí i jiné kožní nemoci. Před použitím je dobré poradit se s lékařem, je možnost alergické reakce. Obsahové látky v rostlině jsou velmi koncentrované ( zváště hlavní stvol) a je nutné dodržet přesné dávkování. Při přesném dodržení léčebnýcb dávek se neobjeví vedlejší, nežádoucí účinky nebo jen přechodně. Před upotřebením at' už listů nebo oddenků, tyto je nutno dát v PE sáčku na 14 dní do chladničky při +2 až +4 °C. Listy se mohou použít již po 3 dnech uloženÍ. Části rostliny, které žijí odděleně od rostliny, při uložení v chladu tvoří biogenní stimulátory.( poslední reserva uhasínajícího života). Potom jsou přípravky účinnější.

V Irkutském lékařském institutu, jeho farmaceutické fakultě došli ke stejným léčebným výsledků jako V.N. Ogarkov. Účinnost přípravků byla , ale vždy jen při přímé aplikaci na organizmus, tělo a pokožku. Pokud přípravky byly zkoušeny odděleně na jednotlivé kultury bakterií a oddělené tkáně ve zkumavkách tak se baktericidní účinek projevil jen málo. Nabízí se vysvětlení, že při použití Kalisie se velmi posílila imunita organizmu.

Pěstování

Rozmnožování rostliny. Od horizontálního výhonku se odřízne listová růžice se dvěma kolénky, které ve vodě zakoření, jako tradeskancie-voděnka. Potom se může vysadit do dobré zahradní půdy do květináče. Nejlepší čas na množení je březen, duben. Přihnojuje se plným hnojivem a dobře zalévá. V zimě, v období klidu se rostlina drží spíše v suchu. Rostliny je možno také pěstovat přes léto venku.

Recepty

Pakreatitida, cukrovka, jiné nemoci zažívacího traktu. Jeden list 20-30cm(menší listy 10-15cm dáme dva). Po uložení 3 dny v chladničce rozmělníme a zalijeme 0,71itru vařící vody a 10-15 minut mírně vaříme v emailové nádobě nebo ve skleněné a zabalíme do deky k pomalému vychladnutí a užívá se až druh den. Před jídlem 40 minut ohřejeme 50ml v teplé vodě a pijeme 3 x denně. Odvar může být uchováván v teplé místnosti přikrytý. Užívá se 10 dnů a pak se vždy opakuje po 14 dnech. Dieta pro cukrovku musí být zachována, zvláště příjem bílkovin. Vyloučit révu, rozinky, Coca-colu a jiné silně slazené limonády. Už po dobu prvého cyklu nastává značné zlepšení a úrověň glykemie se stabilizuje na subnormální úrovni (5-7mmol/lt). Současný příjem homeopat. preparátu Acidum laktikum 200, je výborný a klidní vlčí hlad, časté močení, reumatické bolesti. Může se postupně snížit i dávka inzulinu. Užíváni odvaru z listů" Zlatého vlasu" léčí mnohé vnitřní nemoci. Pomáhá odvádět odpady z organizmu, rozpoušti malé močové kameny i písek z ledvin. V důsledku komplexního vyčištění organizmu jsou nemocní aktivnější a u řady z nich se zlepší i zrak. Toto je bezeškodný recept, který se může užívat preventivně po celý život.

Při kloubových bolestech a osteochondroze. Ze stvolu "Zlatého vlasu" se dělá lihový extrakt: (4-5 kolének na 0,5l vodky nebo 70% lihu ), kerý se může použít natíráním.

Při zhoubných novotvarech a bronchialním astmatu: Z oddenků fialové barvy se připravuje extrakt :15-20 kolének na 0,5 litrů vodky. Ponechá se 14 dní louhovat. Potom se používá 3 krát denně 10 kapek a každý další den se vždy kapka přidává až do 40 kapek, tedy od 10 do 40 kapek a potom zase ubírá ,tedy od 40 do výchozích 10 kapek za jednu léč. kůru. Celkem je třeba projít 3-5 léč.kůr vždy s 10 denním přerušením. V žádném případě nepodávejte čajovými nebo polévkovými lžicemi. Předávkování by se mohlo projevit vyrážkami. Při užívání odvaru z listů a dodržení dávek, za 20 let zkušeností nebyl zjištěn u sledovaných lidí ani jeden případ nežádoucí reakce. Byly zaznamenany úžasné ozdravující efekty, zvláště při všech nemocech žaludečně trávicího traktu. Pokládat listy na otevřené rány po delší dobu se nedoporučuje. Nejdéle dva dny. V prvé dny se projeví výrazné zlepšení, ale později by mohla vzniknout alergická reakce. Lepší je, pro tento účel využít šťávu z oddenků rozředěnou vařící vodou 1:5. Ze všech dosud uvedených zkušeností je možno učinit závěr. Léčebné látky rostliny "Zl. vlas" jsou velmi koncentrované a přípravky je nutno přesně dávkovat. Při přesném dodržení dávek se nevyskytnou vedlejší nežádoucí účinky. Odvar z listů (20 cm jeden list) v 1 litru vody a užívat 3-4 x denně po 50 ml 40 minut před jídlem velmi zlepší nebo i vyléčí cukrovku a pro dobrou funkci žaludečně trávicího traktu se může bezeškodně užívat celý život preventivně. Užívání odvaru z listů "Zlatého vlasu" po vymizení nádoru odstraní též zbylé metastazy.

Bronchiální astma. Je potřeba rozmělnit 35-40 kolének, bez listů, zalít 1,5 litru vodkou, ponechat 9 dnů v temnotě louhovat. Zbylé listy uložit na tmavé, chladné místo, (chladnička +2 až +4°C) a je možno je i žvýkat, po malých kousíčkách. Extrakt pomáhá i při zánětu dásní. Výluh z kolének získává šedomodrou barvu Užívá se 1 lžička 40 minut před jídlem, ve 40 ml vody. Vždy po 10 dnech užívání, 10 dnů přestávka. Nezapíjet vodou ani nezajídat jídlem. Někdy se může stát, že při počátku užívání se posílí příznaky nemoci, ale to jen krátce, přechodně, tato reakce brzy zmizí a nemocný pocítí příliv sil, chuť k jídlu a dobrý spánek. Pro možnou alergii je snadné udělat jednoduchý test. Na vnitřní stranu lokte,dejte trochu šťávy ze Zl. Vlasu. Podržte asi půl hodiny a když se objeví vyrážka či jiné náznaky alergie, dejte rostlinu z domu.

Pooperační jizvy, polypy, fibromy, myomy . Nařezat 50 kolének a naložít je do 0,5litru vodky na 10 dnů, procedit. Ráno, nalačno, 40 minut před jídlem do 30ml vody nakapat 10 kapek extraktu a vypít. Večer 40 minut před jídlem vypít stejné množtví stejným způsobem. Další den stejným způsobem 11 kapek, třetí den 12 kapek a takto za 25 dnů dojít do 35 kapek. Potom dávkování snižovat po jedné kapce až se vrátíme na výchozích 10 kapek Při začátku třetí kúry se přejde na příjem 3 x denně podle téhož schematu. Obvykle je nutné využít ne víc než pěti kúr tj. asi 8 měsíců. Po prvé kúře je jeden týden přestávka, též i po druhé kůře.Po třetí a další, jsou přestávky 10 dnů. Při tomto léčení se podává současně homeopatický lék TUJA 30 (3 x denně- jedenkrát po dva týdny), dává se 6 krupinek pod jazyk do plného rozpuštění 40 minut před jídlem.

Mast na kožní problémy. Může se použít buď šťáva, z oddenků i s listy se vylisuje a 1 díl šťávy se smísí se třemi díly lanolinu nebo dětského krému. Nebo se použije kaše z listů a oddenků a mísí se se dvěma díly krému. Někdo používá i med místo lanolinu . Také je výborný bišofit. (minerální látka, nabízí www.vitamona.cz)

Onkologická onemocnění. Rakovina – to je nemoc, která nevzniká ihned, dnes, ale její základy jsou položeny už dávno, způsobem života . Než jste onemocněli, proběhlo několik etap a mávli jste rukou nad signaly těla, nad svým zdravím. Jestliže nyní nemáte dost odvahy a síly změnit zásadně celý způsob života a stravování, nezachrání vás ani léčitelé ani onkologické nemocnice. Rakovinný vyvoj se může založit časně a to již v době, když dítě oddělují od matčina prsu a začnou ho krmit umělou výživou . Podle amerického onkologa Gerzona, z 10 000 případů klinicky zjištěné rakoviny, jich 9999 vzniká otravou odpadovými látkami, hemotoxiny, které tělo nestačí vyloučit. Jenom promytí, vyplavení, pročištění těla a zvyknutí člověka na správné stravování, to ho může zachránit. O tajemství boje proti rakovině doktor Garzon píše: Je naprosto nutné udržet harmonii, rovnováhu ve výměně látek všech vnitřních orgánů i celém organizmu. Toto odráží celé skryté tajemství života, které se projeví naším zdravím a délkou života. Každá forma života má jen jeden cíl - vyrůst a rozmnožit se s pomocí látek, které přijímá a vybírá si v potravě a nepotřebné a nadbytečné vyloučí. Každé narušení látkové výměny, znamená začátek nemoci. Civilizace nabízí a přímo nutí nadbytek a ty zbytečnosti už tělo vyloučit, odstranit, (aby byla zachována rovnováha) nestačí a nežádoucí látky z těla neodchází, ale hromadí se v těle a mohou škodit. Je jenom jedna cesta – detoxikace (očištění) celého organizmu a seřízení metabolizmu látek tak aby byla úpravou potravy zajištěna rovnováha mezi příjmem a potřebou těla až po odchod odpadů výkaly a močí. Také musí být zajištěna odpovídající činnost a pohyb. Všeobecně to vše také podpoří správnou funkci imunitního systému.

Protitakovinný olejový balzám. Tento recept obsahuje dvě složky: lněný olej a lihový extrakt Zlatého vlasu ( stejný jako pro bronchiální astma). Lněnému oleji je dávána přednost proto, že obsahuje méně mastné kyseliny OMEGA-6, která nepůsobí příznivě při onkologických onemocněních. Ostatní rostlinné oleje jí obsahují až 69% , ale lněný olej jen 6%. Tato OMEGA-6 kyselina způsobuje, že krev déle poutá toxiny v těle a hůře je pak v orgánech očištění , játrech a ledvinách uvolňuje. Další významný důvod využití lněného oleje spočívá ve vysokém obsahu, až 53%, unikátní mastné kyseliny OMEGA-3 , která je známa jako silný antioxydant a látka brzdící tvorbu prostaglandinů , látek, které mohou podporovat růst rakovinných buněk. Při přípravě balzámu se nejlépe hodí lahvička se značením obsahu tekutiny, od dětské výživy. 40 ml lněného oleje (přírodního,lisovaného za studena) a 30 ml lihového extraktu Zlat.vlasu smísit do lahvičky. Dobře uzavřít a 7 minut třepat. Vytvoří se emulze, kterou je nutno naráz vypít. Vypít ihned, směs se nesmí rozdělit. Tento balzám se užívá 3 krát denně 20 minut před jídlem. Nikdy ničím nezajídat ani nezapíjet. Doba užívání je 10 dnů, potom 5 dní pauza a opět 10 dnů příjem balzámu. Jeden cyklus léčení je 3-5 dekád. Mezi dekádami je vždy 5 dní přestávka, po prvém cyklu je přestávka delší 10 dnů . Nejpozději za půl hodiny je nutno něco sníst. Pít je možno po jídle, tedy asi za 30 minut . Užívat se má pravidelně, se stejnými přestávkami. Po prvém cyklu, tedy po 3 dekádách užívání je přestávka delší, 10 dnů. Za ním následuje druhý, třetí, třeba až celý rok i dva až do plného vyléčení. Upozornění! Důležité je přesné dávkování, přesně 40 ml a 30 ml, ne podle oka. Vyvarujete se nepříjemností. Praktická zkušenost léčení olejovým balzámem ukazuje, že za jeden a půl až dva měsíce vymizí prvé, nevelké nádory. Ve vážnějších případech je třeba delší doby, nejméně 6 – 7 měsíců. Už za jeden a půl měsíce podle druhu onemocnění se značně zmenší velikost nádoru ( příliš velké nádory se začnou dělit na segmenty, které se postupně vytrácejí), odeznívá bolestivost, upravuje se zažívání i stolice. Ještě dříve mizí vnitřní krvácivost, hojí se vředy, píštěle a jizvy. Vředy a píštěle je možno pokrýt vatou namočenou v balzamu a ovázat. Při rakovině tlustého střeva je možno tímto balzámem dělat na noc mikroklizma, 15 – 20 ml. Přímý kontakt s balzámem urychluje hojení. Léčivo normalizuje činnost srdce, zlepšuje prokrvení těla , ozdravuje klouby, upraví odvod solí z těla. Lidé píší o vyléčení žaludečních vředů, polyartritidy i otoků na kloubech. Když jste se začali léčit protirakovinným balzamem, musí léčení pokračovat, nelze přestat. Pokud to učiníte,posílíte nemoc. Rakovinné buňky začínají hynout od třetího dne léčení. Někdy se mohou 2-3 den objevit nebo zesílit bolesti , ale toho se nebojte a pokračujte v léčení. Během několika dní bolestivost zmizí nebo se značně zmenší. Mohou vzniknout otoky na těle i tváři, potíže s močením, zvláště při současně nemocných ledvinách nebo adenomu prostaty. Proto se pro tyto onkologicky nemocné, s dalšími nemocemi nedoporučuje tento balzám a když se rozhodnou užívat jej, tak pouze se lněným olejem, který vykazuje méně vedlejších účinků. Ve všech ostatních případech, pokud nebylo předávkování, během několika dnů otoky zmizí a organizmus se vyladí. Pro ulehčení nepříjemných, doprovodných symptomů se doporučuje homeopatický přípravek fy Heel - Lymfomiozot. Při začátku léčení se muže projevit slabost a také stolice může být řídká, (odstraňujíc rychle nečistoty z průběhu léčby), někdy i nevolnost, zvracení. Toho se není nutno bát, játra a ledviny nestačí se vyrovnat s detoxikací. Je to průvodní očista a detoxikace organizmu. Jestliže průjem příliš neoslabuje nemocného, je to i užitečné a žádoucí, vyčistí se trávicí soustava a tlusté střevo, hlavní zdroj pronikání jedů do krve. Ten kdo prošel léčením chemoterapií nebo ozařováním, tak musí mít před léčbou balzamem minimálně měsíc přestávku a projít detoxikací.

Velmi jednoduchý detoxikační přípravek je odvar ze lněných semen. Výborně odvádí z těla chemopreparáty, radionuklidy, toxiny a blahodárně ovlivňuje ledviny a trávicí systém. Dvanáct čajových lžiček lněných semen se zalije litrem horké vody a mírně vaří 10 minut. Ochladí se na 40°C a pije po 150 ml 6 krát denně po dobu 2-3 týdnů. Pije se od 12.00 hod poledne do12.00 hod v noci.

Upozornění. Nejezte jídla smažená, příliš kořeněná, solená, mnoho cukru a cukrovinek, živočišných tuků. Pro přípravu jídla používejte jen rostlinné oleje. Po dobu léčení se někdy snižuje chuť k jídlu, ale to nevadí, protože samotný balzám obsahuje 1600 Kcal denně. Po celou dobu léčení a minimálně ještě rok potom je zakázáno : Kouření, alkohol, současné léčení jinými metodami (chemo.., radio.., rostl. jedy, urinou) Nelze pít ve větším množství ovocné a zeleninové šťávy. Po dobu léčby vyloučit masné a mléčné produkty, cukr a sůl, brambory, kvašený chléb. Přednost dát rybám, sýru, ořechům (kromě arašidů), syrové zelenině, štávě z řepy a mrkve, obilné kaši. Hladovět se nesmí.Léčebný recept byl velmi účinný při rakovině žaludku, prsu a plic a to jen ve druhém a třetím stadiu rakoviny. Byl zaznamenán případ vstřebání adenomu prostaty. Lidé píší o vyléčení polyartritidy, kloubů i žal. vředů. Nedoporučuje se užívat ve čtvrtém stadiu nemoci. Je to zkušenost a odezvy čtenářů časopisu „Věstník naděždy“. Nebyl zaznamenán ani jeden případ vyléčení čtvrtého stadia, jen pouze občasná zlepšení. U některých nemocných s bronchialním astmatem a rakovinou se jevila menší citlivost na lihový extrakt, který brali po čajové lžičce a později po desertní lžičce a neobjevily se žádné nežádoucí účinky, ale naopak, nemoc rychleji odezněla. Ovšem nemocní, kteří takto experimentovali, říkají, že tento intenzivní příjem nebyl delší než tři týdny a potom týdenní přestávka , kdy si brali enterosorbent. Po přestávce přešli na standartní příjem extraktu Zlatého vlasu. Odvar z listů podle standartního receptu a ze zkušeností nikdy nevyvolal žádné vedlejší nežádoucí účinky, ale jen výborné ozdravení při všech nemocech trávicího ústrojí. Dávat listy na velké, odkryté rány, při hlubokých spáleninách na dlouhý čas, se nedoporučuje. V prvé dva dny dochází ke značnému zlepšení povrchu rány, ale po třech dnech už se projeví alergická reakce. Lepší je pro tento účel využít šťávu z oddenků a naředit ji převařenou vodou 1:3 až 1:5 . Ze všeho uvedeného je možno udělat jediný závěr. Léčivá skladba látek Zlatého vlasu je velmi silná, zvláště hlavní stvol a proto je správné dodržovat dávkování. A ještě poslední rada. Dříve než se použijí části rostliny pro přípravky, je nutno je ponechat při 2-4°C v chladničce v polyetylenovém sáčku 14 dní. Listy stačí chladit pouze 3 dny. V částech rostliny oddělených se tvoří látky „ záchrany uhasínajícího života“ a preparát je účinnější.

Odezvy čtenářů, několika lidí, kteří zkoušeli na sobě nebo na svých blízkých udivující léčebné vlastnosti Zlatého vlasu ….. je to opravdový zázrak. Před osmi lety mne nečekaně překvapila prudká bolest mezi 4 a 6 obratlem. Neměl jsem sílu pohnout hlavou či zvednout ruku. V místní poliklinice mne vyšetřili a stanovili diagnozu, je to osteochondroza 4 a 6 obratle a dali mne do 2 skupiny invalidity. Určili léčení : injekce, masáže, masti. Ale to vše nezmenšilo moje strádání. Na pomoc mi přispěchala kolegyně v práci, V.P. Kastrinicová . Doma už dávno pěstovala Zlatý vlas (vždy měla po ruce hotový extrakt). Tím jsem natírala 3 – 4 krát denně krční obratle a hruď tak aby se vstřebal. Pak jsem na 4 krát složila obvaz namočila extraktem a dvakrát denně dělala kompresní obvaz, ale to už je minulost, už je po bolesti. Léčivý účinek této kouzelné rostliny mne zaujal. Dověděla jsem se , že extrakt lidé používají též vnitřně při tuberkuloze, cukrovce i polypech. V roce 2001, to jsem ještě pracovala ve škole, mne srazilo auto. Řidič ujel a já jsem zůstala ležet v louži ledové vody se zlomeninami, krvácením a otřesem mozku. V nemocnici, když jsem se probudila mi řekli, že jsem vstala z mrtvých. Zašili mi rány, údy zasádrovali. Po dvou dnech, po oživení, mě zmodrala kůže na levé noze, která nebyla zlomená, od paty až do pasu. Když přišla na návštěvu moje přítelkyně V.P.Kastrinicová a po čas návštěvy mi natírala nohu , modřiny druhý den zmizely. Potom, bez vědomí lékařů, po dobu 10 dnů jsem pila extrakt ze Zl. vlasu po desertní lžičce 3 krát denně před jídlem ( žádná alergie u mne nevznikla !). Udělala jsem přestávku 7dní a následující dva 10 denní cykly jsem už pokračovala doma. Za měsíc jsem mohla sedět, za další měsíc mi dali berle a za čtyři měsíce jsem vyšla s holí na ulici. Nyní chodím už bez hole a jezdím hromadnou dopravou, dělám jakoukoliv práci. V červnu minulého roku postihla moji přítelkyni prudká bolest v břiše. „Záchranka“ ji odvezla do Kujbyševské nemocnice. Určili jí rakovinu střeva, operovali a udělali vývod. Za 3 měsíce měla jít na kontrolu. Po celou tu dobu pila extrakt po 25 kapkách a přikládala si obvazy s extraktem Zl. vlasu na jizvu. Za 3 měsíce při kontrole jí lékaři odstranili vývod a ránu zašili. Místo jizvy jí zůstala jen tečka, po vývodu. Proti všem předpovědím se uzdravila, ve svých 70 letech vrátila do práce a cítí se dobře. Bratra jiné mé přítelkyně po 2 a půl měsíčním léčení na onkologii poslali domů umírat- rakovina žaludku s metastazami, na operaci už bylo pozdě. Začal pít extrakt po desertní lžičce. Za tři týdny se hemoglobin zvýšil ze 42 na 120, začal se lépe cítit, nabíral váhu. Kontrola v nemocnici ukázala, že zmizely metastazy a hlavní nádor se rozpadl. Je to taková záhadná kouzelná léčivá rostlina Zlatý vlas! Rozpěstovala jsem si na okně celou plantáž. Pro každý případ !! Aleksandra Alexejevna Davidenková 192242, město Sankt-Petěrburg, ul. Bucharetskaja, d.23 Korp.1 , byt 922

Zlatý vlas mám – operace není nutná! V roce 1980 jsem měla složitou operaci na odstranění polypů v tlustém střevě. Zjistili mi to při lázeňském léčení v Essentukách. Rychle jsem se vrátila domů a hned na operaci, protože polypů bylo mnoho. Zázrakem jsem zůstala na živu. V roce 1993 mě znovu objevili polypy,v roce 1997 jsem je stále měla a v roce 1999 jsem prošla opět kontrolou, bylo to dost bolestivé. A co myslíte, polypy u mě neobjevili !! Určitě proto, že já piji léčivý extrakt Zlatý vlas, od roku 1987 neustále a přestávku mám jen tehdy , než mi znova narostou oddenky na rostlině. Dříve mne bolely játra a ještě od války jsem měla nulovou kyselost žaludku a nemocnou slinivku. Nyní mě uvnitř nic nebolí. Extrakt dělám ve vodce a když není, tak v ředěném lihu. Odřežu 15 – 17 kolének ne více, zaliji 0,5 lt vodkou a 12 dní luhuji. Jednou denně, 30-40 minut před snídaní piji po desertní lžičce s vodou,asi 40 ml. Nyní mi je 77 let a věřím, že žiji proto, že piji podle tohoto receptu Zlatý vlas.To mi dala jedna babička na vesnici v Kurganské oblasti a říkala : „ U nás se říká, celá vesnice pije, tak pij taky, moje milá „. A já už 14 let piji. Když u mne při prohlídce doktorka nenašla polypy, chtěla jsem , aby mi řekla , že jsem opravdu bez polypů, že nechci nějaké uklidňování.. Doktorka mi řekla, že nemá žádný důvod mne uklidňovat, že jsem zdravá, a já jsem si tehdy uvědomila, co to znamená , Zlatý vlas nebo vlastně Živý vlas, to už je jedno, ale dobře vykonal svoji práci. Já ho užívám dosud i když jen v menších dávkách, jen jako prevenci. To je moje zkušenost o Zlatém vlasu, on léčí vše. Alexandra Jemejanovna Plochich, 630025, m.Novosibirsk, ul. Tenistaja, 25 -12.

Mazání na bolavé klouby. Výborné mazání pro pohybové ústrojí je možné připravit takto. Vložit 35 – 40 kolének Zlatého vlasu do 0,5 lt Bišofitu ( bišofit je minerál asi 200mil. let starý, těží se v Rusku a na Ukrajině. Obsahuje řadu min .látek a léčivě působí na kloubní a kožní nemoci. Neúčinnější je z Poltavy na Ukrajině) . Luhuje se 14 dní. Poto se scedí a používá, buď natíráním nebo kompresní obvazy na noc. Toto radím všem nemocným ve městě i na vesnici používejte tento recept s Bišofitem, určitě vám pomůže. Časopis „Pensioněr“ m. Jekatěrihburg.

Rostlinu „Zlatý vlas“ já používám pro léčení od roku 1987. Poznala jsem ji před, mnoha lety u své babičky. Lidé tam říkají „Živý vlas“ a to proto, jestliže se odtrhne kousíček listu, tak se z pletiva táhnou tenoučké nitky nazelenalé barvy. Babička mi řekla: „ Nikomu o něm neříkej, pokud tobě samé nepomůže“. Stalo se, že onemocněla moje sestra. Objevila zbytnění, ( nádorek) v levém prsu. Lékaři říkali , bude nutná operace, ale já jsem jí pomohla. Na prso si přikládala kompresní obvazy z listů Zlatého vlasu a současně jsem z kolének připravila eytrakt : 13-15 kolének fial. Barvy nařezala na kousíčky po 2cm a dala do lahve s 0,5 lt 70% lihu. Ve tmavém místě se to luhovalo 10 dní. Dávala jsem jí jednu polévkovou lžíci před jídlem ( často tak silná dávka vyvolá alergii). Také jsem ještě přikládala extraktem vlhčený obvaz, střídavě s obklady z listů. Postupně se se nádorek rozpadl a zmizel. S pomocí tohoto zázraku jsem se i já sama zbavila krvácejícího žaludečního vředu. Vždy na noc jsem žvýkala 1 kolénko fial. barvy a zbytek vyplivla. Ráno, asi hodinu před snídaní jsem dělala to samé. Když se u syna mé známé na zápěstí objevil otok velikosti ořechu, rozhodli jsme se udělat kompresní obvazy. Položili jsme na otok rozmělněný list a na něj polyet.folii, vatu a obvaz. Vždy po 12 hodinách se obvaz vyměnil. Za 14 dní otok vymizel. Sousedka měla paradentozu. Poradila jsem jí, aby si na noc přikládala k dásním lehce nařezaný list a kryla jej folií a obvazem. Za 14 dní přestala krvácet a dásně zpevnily. Stejným způsobem jsem si vyléčila otoky bolavých prstů na nohou u sebe, ale také u mých přátel, kterým jsem to poradila. Moje 87 letá matka si vyléčila podagru na rukou. Prsty byly zkroucené a nepohyblivé. Nyní jsou rovné, díky obkladům z listů Zlatého vlasu. Taková je to zajímavá rostlina. Doporučovala bych ji do každé rodiny. Olga Anatoljevna Dubrovskaja, 143989, Moskovskaja obl., m.Železnodorožnyj, ul.Žilgorodok49-6.

Domácí žen-šen. Tato historie začala v roce 1964, když mě poslali do nemocnice s alergií. Dělali mě nosní testy, zkoušeli na různé alergeny, ale vždy znova od června do září jsem byl nemocen. Doktor mi doporučil odstěhovat se jinam. Učinil jsem to a 17 let jsem žil na Severu . Když jsem se potom vrátil, alergie se znovu objevila-stěží jsem dýchal. Dcera dostala květinu Zlatý vlas a ja jsem začal pít výluh z něj, když se u mě začala objevovat dušnost. Nejdříve jsem to zkoušel několik doušků a potom již pravidelně hodinu před jídlem malý doušek (asi desertní lžičku), třikrát denně. Dneska po třech letech už si na bývalou nemoc ani nevzpomenu a ještě jsem se také při tom zbavil hemeroidů. Ale v roce 2002 mě postihlo nové trápení . Moje žena dostala infarkt. Netrvalo mi dlouho , abych věděl, jak jí pomoci, Připravil jsem si výluh ze Zlatého vlasu a ženu jsem od paty k hlavě a od hlavy k patě natíral. Pomohlo to, narovnala se jí ústa a postupně začala ovládat i postiženou nohu . Také me napadlo, že bych mohl pomoci i sobě. Jsem dost obézní a často mě bolely holeně i klouby. Zkoušel jsem různé recepty , ale pomohl mi až extrakt ze Zl. Vlasu . Zase chodím jako srnka, jako ve dnech své mladosti. Kromě toho , když mám silný kašel , tak zvýkám kousíček listu a kašel zmizí. Žena si ještě přidává šťávu ze Zl. vlasu do očních kapek ( já se bojím, protože by mohla mít alergii, jak se o tom zmiňuje pan Ogarkov). Jí se ale zdá, že se vidění už nezhoršuje a stále zůstává u 4 -5 jednotek. Tento „náš kvítek“ si získal u nás jméno jako opravdový žen-šen a nemůže proto nikoho překvapit, že jsem se rozhodl vysadit ho ven , na zahradě u chaty. Doma ve vodě jsem zakořenil vrcholové růžice listů, potom je přesadil do malých květináčů a po jarních mrázících, v dubnu vysadil do půdy s přídáním kompostu a dřevitého popela . Ve volgogradském horkém létě jsem musel každý den zalívat. Rostliny se dobře ujaly, rychle rostly a brzy potřebovaly bambusové tyčky na oporu. Oddenky byly silné a šťavnaté. Za léto jsem je 3 krát sklízel. Výluh si dělám silný, nařežu 4 oddenky po 15 – 20 kolénkách do 1 litru vodky a ponechám na tmavém místě jeden měsíc. Potom procedím a držím v chladničce nebo sklepě. Na podzim seřežu celou rostlinu a spolu s listy dám do 3 litrové baňky a přiliju 2 litry vodky nebo lihu a luhuji měsíc. Vyzkoušejte tento pozoruhodný prostředek pro své zdraví i vy. Vladimír Kirilovič Latochin, 400031, Volgograd-31,pr.Kanatčikov, d.15, kv.10.

Už více než tři roky piji výluh z listů Zlatého Vlasu přesně podle rady pana Ogarkova. Jeden list, ne menší než 20 cm(nebo dva menší) roztrhám na kousky, kladu do emailované nebo skleněné nádobky, zaliji vařící vodou a mírně povařím 5 minut. Zakryji a 24 hodin ponechám vyxhladnout. Piji 3 krát denně po 50 ml vlažné, 40 minut před jídlem. Listy k použití musí být ze starší rostliny, na které už vyrostly postranní oddenky s nejméně 9 kolénky. Na začátku jsem si chtěla výléčit pouze bolesti žaludku a špatné trávení, ale udivilo mne, že polevily i jiné zdravotní problémy. Byla jsem nemocná chronickou reumatoidní polyartritidou v pracovních 35 letech. Kdo zná tuhle nemoc , ví co to je, Nesnesitelné bolesti, náhlý nástup nepohyblivosti, zápaly a otoky šlach a kloubů . Čím mne tehdy léčili , neléčili…. Každoročně, někdy i dvakrát v roce jsem byla v nemocnici, měsíc i dva. Každé dva roky jsem byla v radonových lázních v Chmelniku ( celkem 14 krát). Vypila jsem ohromné množství různých léků, i hormonálních a od toho jsem ztratila možnost otěhotnět. Roky jsem užívala Delagil, který má nedobrý vliv na zrak . Nic mi nepomohlo a když mi bylo 48 let, posudková lékařská komise mi navrhla odejít do důchodu, nesouhlasila jsem. Nechtěla jsem, protože bych ztratila výhodnou práci a později měla nízký důchod. Vyzkoušela jsem také všemožné lidové metody léčení, ale všechno bylo neúčinné. Tak jsem se protrápila polovinou života. Někdy jsem přemýšlela, jestli by mě nebylo lépe něco vypít a ráno se už neprobudit. A tak jsem ještě v roce 2000 začala užívat Zlatý vlas. Brzy se mi upravila gastritida, jazyk byl čistší, žaludeční potíže zmizely. Ale polyartritida se neměnila ani po roce užívání . Dále mne pronásledovaly bolesti i otoky kloubů a snížená pohyblivost. Už jsem ani nepočítala se zlepšením a pomalu se smířovala se svým trápením. Ale něco málo času po roce se mi zdálo že bolesti ustupují, jsou slabší, snad i pohyblivost se lepší, také jsem nemusela užívat tolik tablet proti bolesti. Od začátku roku 2001 jsem tehdy postupně tablety přestala užívat vůbec a nyní , více než dva roky žiji bez bolesti. Klouby se staly pohyblivými a už se mi prsty nekroutí, mám pohodu. Sama sobě nevěřím , že ta strašná letitá můra zmizela , že se to trápení ztratilo. A ještě se mi zlepšil zrak. Asi 30 let mám brýle. Nejprve +1,5 a potom 2,25 dioptrie. Jednou se mi stalo, že při čtení jsem špatně viděla, jako v mlze. Musím asi brzo k lékaři. No, pomohla mi náhoda. Brýle se mi někam ztratily, tak jsem si vzala ty staré, slabší +1,5 , a já s nimi dobře viděla !! A za nějaký čas se historie opakovala . V brýlích +1,5dioptrie jsem viděla špatně a bez brýlí lépe !! Nyní bez brýlí čtu, pletu, háčkuji i vyšívám. Musím ale říci, že i když Zlatý Vlas je úžasný lék, tak všem lidem nepomáhá stejně. Například, moje známá si chtěla vylepšit zrak , ale i když ji přestala bolet játra, zrak se jí nezlepšil. Ve druhé rodině se léčili muž a žena. Ženu přestaly bolet ledviny a játra odložila i brýle, ale u muže nenastala žádná změna, myslím si, že je to tím, že on na vyléčení nevěřil. Od ledna roku 2002 piji současně s vodným výluhem Zlatého Vlasu i protirakovinový balzám, protože u mne objevili rakovinu plic v 6. stadiu a poslali mne domů umírat. Uplynul rok a já dosud žiji a sama se o sebe postarám. Je mi téměř 72 let , ale umírat se mi nechce, věřím ,že mě Bůh pomůže vyléčit se, jako až dosud, aby se mohli na mém příkladě vyléčit i jiní lidé a už nikdo netrpěl a ani na rakovinu neumíral. Až budou nějaké změny, zase napíšu. Stefanie Marcelevna Dmitrijenková,69050, Ukrajina, m. Záporoží, ul.Kosmičeskaja, 116-83

Močové kameny zmizely... Před půldruhým rokem jsem se dověděl od souseda na chatě o výborném léčivém účinku pokojové rostliny, které říkají „kukuřička“. Prohledal jsem všechny knihovny v Kišiněvě, abych se dozvěděl co to je za rostlinu a jak se vědecky jmenuje. Ukázalo se, že je to Callisia fragrans ( Lindl.), Woodson, Kalisie vonná, lidově: Domácí žen-šen, kukuřička, Živý vlas, Venušin vlas, Zlatý vlas. Poslední pojmenování se vyskytovalo v tisku nejčastěji. Rozhodl jsem se vyzkoušet ty léčebné účinky, tak říkajíc, na vlastním těle a to ne v nějakých extraktech v lihu či ve vodě, ale nově, žvýkat přímo odříznuté oddenky z rostliny. Tak přece musí být plně zachovány všechny léčivé vlastnosti. Ubezpečil jsem se, že léčivé látky jsou nejen v oddencích, ale i v listech, stonku a dokonce i v kořenech. Podle mých zkušeností jsou nejlepší odenky. Žvýkal jsem je o délce 2-3 cm třikrát denně, půl hodiny před jídlem. Z počátku jsem užíval jen dvakrát denně po dobu 15-30 dnů. Nyní žvýkám každodenně třikrát, už celý rok. Žádné alergie nenastaly, jen dobré výsledky. Byl jsem stále v dobré náladě, měl jsem chuť do práce. Za druhé, zlepšilo se trávení, přestala mne pálit žáha, už mě netrápila zácpa a také už žádné močové kameny a to jsem se s tím 15 let léčil a jezdil po doktorech a lázních. Ještě než jsem začal se žvýkáním oddenků začal se mi dělat šedý zákal a ztrácel jsem zrak. Asi za měsíc po užívání se mi to zastavilo a nyní vidím trochu lépe. Také tlak se mi upravil a beru polovinu tablet. Asi jsem měl narušenou výměnu solí, protože jsem měl bolesti kloubů, osteochondrozu. Za dva měsíce žvýkání zmizely ostruhy a můžu se bez bolesti pohybovat. Nemám horkost na rtech, ani rýmu, anginu a dásně mám pevné. A,D.Muftijev, 277038, m. Kišiněv, ul.Dečibal, d.84, kv. 38.

…Chci ještě doplnit, co to je ta záhadná, léčivá a úžasná rostlina, ten „ Zlatý Vlas„ Často se mě lidé ptají: Nikde není v literatuře popsána rostlina „Zlatý Vlas“, tak odkud máte ty informace o těch léčivých účincích? Prostě a jednoduše. Dostal se mi do rukou článek, který popisoval velice všeobecně účinky této rostliny. Tak jsem poprosila jednu tiskovou agenturu, aby otázku o léčivých účincích pod mým jménem položili čtenářům . Z nejrůznějších částí bývalého Sovět. svazu mi začali lidé psát a dělit se se mnou o své zkušenosti s léčením pomocí přípravků ze „Zlatého vlasu“. Také jsem získala anotaci od lékaře-homeopata V.N. Ogarkova, který tam popisoval svoje zkušeností s léčením. Ale jedno tam nenapsal a to, že rostlina se množí jenom vegetativně . Boční oddenky s kolénky se použíjí na přípravu extraktů a listová růžice se ve vodě zakořeňuje. Pak se přesadí do zahradní půdy do nádoby (květináče či truhlíku) nebo v létě se může pěstovat i na záhoně. Připomínám, že šťáva v rostlině je v každé části rostliny stejná. Rostlina během vegetace může dát 4 i více bočních oddenků, ale někdy ani jeden. Základem dobrého dalšího růstu je, aby ve vodě rostlina dobře zakořenila. Nespěchejte, když uvidíte první malé kořínky. Přeji, aby to všem dobře rostlo . Rajsa Ivanovna Maňkovskaja,69035, m.Zaporožje, pr.Majakovskovo, kv. 2.

Nevzdám se! V nedávné době jsem se stal předplatitelem časopisu „ZOŽ.“ Je to moje hlavní kniha. Lidé se ke mně proto často obraceji o radu jak léčit tu nebo i jinou nemoc, protože ne každý penzista má na předplatné. My s ženou jsme invalidé 1.skupiny. Mám amputovanou třetinu nohy, protože jsem diabetik a žena je částečně neschopná po infarktu. A tak žijem, žijem. Starám se o ženu a pořídil jsem si malé hospodářství. Na všechno jsem sám. Nejlepší můj odpočinek, to je práce. Sedím na stoličce a okopávám záhony, sázím zeleninu. Do nedávné doby jsem choval kozy, nyní mám jen slepice. V roce 2002 mě vyrostly tykve- giganty. Kdokoliv mě napíše, pošlu mu zdarma semena, ať pošle obálku se známkou. Semena tykví jsou užitečná při nemocech jater, ledvin i srdce. Léčím se od diabetu pomocí „Zlatého vlasu“. Roztrhaný list, ne menší než 20 cm zalívám litrem horké vody a 24 hod, luhuji. Beru to třikrát denně po 50 ml, 10 minut před jídlem ohřáté. A už mám zlepšení, hladina cukru v krvi se snížila. Vyzkoušel jsem ještě jeden recept. Nařezal jsem dva oddenky po 7 kolénkách a dal je do 250 ml vodky na 10 dní. Beru dvakrát denně po 5 kapkách (mám kapátko). Přidávám každý den po 1 kapce až do 12 kapek. Potom zase ubírám po jedné kapce až do počáteční dávky. Je nutno projít 5 cyklů s přestávkou jeden týden mezi prvým a druhým cyklem a 10 dnů mezi třetím a čtvrtým cyklem. Všechno to jsem prošel. Nyní se cítím dobře a práce mě více baví a hlavně mohu pracovat a to také přeji všem čtenářům časopisu „ ZOŽ“ . Je to velká škoda, že jsem již dříve nepoznal tu léčivou rostlinu, možná bych nohu zachránil. Fedor Filipovič Etkov, 355031, Stavropol, ul.9-ho ledna, d.26“A“.

Vyléčili jsme cystu v nosní dutině. U mého příbuzného lékaři objevili cystu v nosní dutině. Levým nosním otvorem vůbec nedýchal. Když jsme četli v časopisu „ZOŽ“ o rostlině „Zlatý vlas“, váhali jsme jestli to nemáme zkusit, vyléčit nos od cysty šťavou „Zlatého vlasu“. Asi z 1 listu jsme vylisovali na česnekovém lisu šťávu a kapátkem kapali 3 kapky do obou nosních otvorů občas. Když se objevilo zlepšení, kapali jsme dál, každodenně ráno a večer po dobu čtyř měsíců. Nosní otvor se uvolnil a dýchání obnovilo. Raději jsme kapali ještě další dva měsíce. Nos se úplně uzdravil. Teď si švagr kape Zlatý vlas i při obyčejné rýmě. Nina Fedorovna Kvašuk, 353676, m. Ejsk, Krasnodarskij kraj, per. Urožajnyj, d.17.

…..a „ vlas“ je zcela jistě zlatý! Na jaře, na chatě , jsem si stoupla na hřebík, který vyčníval z pařenštního prkna a pomalu došla do letní kuchyně. Potřela jsem ránu vodkou, zavázala a šla dodělat řádky. Večer jsem si udělala obvaz z čerstvé uriny. Za nějaký čas mě noha tak rozbolela, že jsem nevědělala jak a kam ji položit. Tak jsem odřízla kousek listu „Zlatého vlasu“. Složený list válečkem na nudle rozmělnila, položila na ránu a pevně obvázala. Za dvanáct minut bolest ustoupila a já klidně prospala celou noc. Každé ráno jsem dala na ránu nový list a dále pracovala na zahradě. Ještě to trvalo několik dní, ale zahojilo se to. Dcerka se mi jednou rozstonala, byla unavená, teplota přes 39°C, silný kašel. Natírala jsem jí hruď výluhem „Zlatého vlasu“ a dávala pít po lžičce po několik dní. Brzo se mi vyzdravila. Stalo se také, že mne rozzlobil můj kocour. Chtěla jsem ho vzít za kožich a vynést ven, ale bylo to pro něj asi bolestivé a nepřijatelné a tak ukázal zuby a drápy a mě zůstaly dvě hluboké rány na ruce. Dcera mě hned vezla na pohotovost, kvůli infekci. Napsali mi antibiotika, fyzioléčení a převazy. Ale já jsem takový samorost. Léky jsem odložila, nikam nechodila. Na rány jsem si přikládala rozmělněný listek „Zlatého vlasu“, vzala si rukavice a šla pracovat na zahradu, všechno rostlo, bylo slunné léto. A rezavý krasavec, můj kocour Šurik žije nyní spokojeně se mnou, už jsme našli společný jazyk a milujeme jeden druhého. Světlana Fedorovna Esipolova, 652888, m.Meždurečensk Kemerovskoj obl. ,ul. Oťtjabrzkaja,d.3, kv. 21.

Já nesouhlasím !! ….A proč já nemohu vypěstovat krásné rostliny „Zlatého vlasu“, plnohodnotné ?..... Dvě moje kočičky , máma se synem, moji miláčkové, mě okusují sotva vyrostlé lístky z rostliny „Zlatý vlas“. A tak stojí u mne na okně místo krasavic „ kukuřiček“ jen ohlodané hůlky. Oni dva si našli lékárnu za rohem a já pak jaký můžu být hospodář ? Igor Petrovič Gladcev, Voroněž.

O „Zlatém vlasu“ V létě minulého roku mě rozbolel palec na noze. Asi týden jsem už špatně chodila, potom mi otekl, zmodral a deformoval se. Dnem i nocí se bolestně připomínal. Lékař, rheumatolog mi řekl, že je to artroza s deformací. Byla jsem u jiného doktora, u chirurga, u orthopeda. Všichni došli k závěru, že to bude nutno operovat. Já už jsem se vším souhlasila, ale ještě než půjdu, tak jsem se rozhodla prolistovat stará čísla časopisu „ ZOŠ“. A tam jsem našla informaci o „Zlatém vlasu „ a využila to. Vzala jsem 17 kolének, pořezala na malé kousky a zalila 0,5 lit. vodky a 10 dnů ve spíži luhovala. Výluh jsem pila po jedné polévkové lžíci 10- 15 minut před jídlem třikrát denně. Nyní už nemám bolesti a palec vyhlíží celkem normálně. Odezněly bolesti prstů na rukou v zádech i křížové. Velmi děkuji za časopis „ZOŠ“. Marie Stěpanovna Ivanovova, 680028, m.Chabarovsk, Amurský bulvár, d. 17, kv. 27.

A ještě o „Zlatém vlasu„. V říjnu minulého roku ke mně přijela sestra. Nohu pod kolenem měla převázanou. Už dávno jsme se neviděli. „Byla jsi pořád zdravá, co máš s nohou?„ ptala jsem se. V květnu ji pokousal pes, rána byla dost hluboká, nehojila se. Moje přítelkyně, Valentina Ivanovna mě dala před časem odrostek „Zlatého vlasu“ a tak jsem dala sestře na ránu kousíček rozdrceného listu a obvazala. Už ráno, když jsme měnili obvaz, jsme byly překvapené, že se rána zatahuje. Sestra odjela a za 14 dní mi napsala, že už má ránu zahojenou. „Zlatý vlas„ pomohl i mě, zahojila jsem si mokvavý vřed mezi prsty. Klaudia Semenovna Akilinova, 652515, Kemerovskaja obl.,m.Leninsk-Kuzněckij, ul.Kirova, d.87, kv.48.

UPOZORNĚNÍ! V připomínkách čtenářů jsou často uváděny jiné, odlišné receptury a dávkování přípravků ze „Zlatého vlasu“, které se rozcházejí se zkušenostmi a jiným vyzkoušeným doporučením. Reakce jsou u každého jiné, ale vždy mějte na paměti možnost předávkování a s tím spojené nepříjemnosti. Možné vedlejší účinky při léčení Zlatým vlasem. Stále si je potřebí připomínat slova velkého Paracelsa : „Všechno je lék, ale i jed. Důležitá je dávka!„ Vždy přesně dodržujte dávkování, uvedené v recepturách. Neexperimentujte ! Otrávit se je možno i obyčejnou vodou. Vědro vody vypít během dvou hodin může přivodít smrt. Při předávkování Zlatým vlasem se mohou objevit různě silné alergické reakce.. Při prvých příznacích předávkování se musí podat enterosorbent (Enterosgel , u nás prodává www.vitamina.cz).

Rostliny naleznete v našem e-shopu