Eleuterokok trnitý, Sibiřský žen-šen

eleuterokok trnity 20130208 1586668434

čeleď: aralkovité (Araliaceae)

latinský název: Eleutherococcus senticosus (RUPR. et MAXIM.) MAXIM., syn. Acanthopanax senticosus (Rupr. et Maxim.) Harms.

lidový název: sibiřský žen-šen, divoký pepř, čertův kořen, čertikus,“Siberian ginseng.

Charakteristika

Vytrvalý keř dorůstající výšky 1 až 3 metry, se světle šedou kůrou, stonek i řapíky jsou hustě pokryté jehlicovitými trny (štětinami). Listy jsou dlouze řapíkaté, pětičetné, s lístky podlouhlými nebo eliptickými a na okrajích dvojitě zubatými. Drobné květy vyrůstají na vrcholech větví v kulovitých okolících. Kvete počátkem léta. Plody jsou černé bobule. Dřeň kořenů je hnědožluté barvy, velmi intenzívně zapáchá a chutná velmi palčivě. Odtud pochází lidový název „divoký pepř". Pochází z oblasti Dálného Východu a Číny, u nás je možné jej pěstovat. Roste ve smíšených a listnatých lesích, na pasekách i sutích v místech bez přímého dopadu slunečního svitu. Již od dávných časů je používán jako adaptogen (pomáhá tělu dosáhnout harmonie s prostředím) a afrodisiakum. Kořeny se sbírají na podzim, po rozřezání na menší kousky a suší se na stinném místě, nebo umělým teplem do 50 °C. Droga má po usušení aromatický zápach , jako po pepři a palčivou chuť.

Pěstování

Pěstování je snadné, jen mladé rostliny potřebují přistínit.

Obsahové látky

Polysacharidy (eleuterosidy A-G), triterpenové saponiny (eleutherosidy I-M), steroidní glykosidy (eleutherosid A), lignany (sesamin, elutherosid D), hydroxykumariny (isofraxidin), minerální látky, hlavně draslík, fosfor, vápník a další látky. Droga výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu (zejména proti infekcím) a jako adaptogen (snižuje pocit únavy a stresu), uplatňuje se v prevenci onemocnění cév i diabetu. V lidovém léčitelství se používá i k potlačení depresí, zlepšení kvality spánku i ostrosti vidění. Mírně zvyšuje krevní tlak.

Doporučený denní příjem eleuterokok trnity 20130208 1205971315

Denní doporučená dávka drogy je 2 - 3 g, připravujeme nálev (odvar). Lidový recept je, 50 g suchých kořenů se přelije O,5 l vodky a vyluhuje 10 dnů. Pak se užívá 2x až 3x denně čaj lžička na lačno. Vždy po 14 dnech je pauza. Při dodržování terapeutických dávek nejsou známy žádné vedlejší účinky.

Kontraindikace

Droga se pro nedostatek informací nedoporučuje používat v době těhotenství a laktace. Drogu by neměli používat lidé s hypertenzí.

Rostliny naleznete v našem e-shopu